Porota Best Fashion Talent 2024

Predstavujeme Vám členov poroty ocenenia BFT 2024.

PhDr. Dana Lapšanská  

PhDr. Dana Lapšanská je módna žurnalistka, producentka a odborníčka na históriu módy a jej tendencie. Za uplynulé tri desaťročia bola šéfredaktorkou časopisu Dievča a Móda, producentkou a autorkou televíznej relácie Módny klub a ako módna editorka pripravila desiatky módnych editoriálov pre časopisy, katalógov pre odevné firmy a napísala množstvo recenzií a článkov. Producentsky realizovala desiatky módnych prehliadok, PR a reklamných projektov. Od roku 2010 prednášala históriu módy a jej tendencie na Univerzite Tomáša Bati v Zlíne a od roku 2016 aj na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Napísala učebné texty Kapitoly z módneho marketingu a stylingu (2014), Dizajn a tvorba v kontexte kreatívneho priemyslu (2015), História módy od Wortha po súčasnosť (2016) a štúdiu Kreativita a technológie v módnom dizajne (2017).

Jakub Ptačin

Jakub Ptačin je profesionálny zvedavec. Odkrýva potenciál ľudí aj firiem a pomáha ho napĺňať. Dizajnér a stratég s doktorátom z marketingu. Autor bestelleru 53 pokusov, ako byť lepší a ďalších kníh pre dospelých aj deti. Časopis Forbes ho viac krát zaradil medzi 30 najtalentovanejších Slovákov pod 30 rokov. Založil grafické štúdio Studio Echt, obľúbené Bistro 24, najväčší turistický oddiel a vydavateľstvo Hikemates či svetovú dizajn konferenciu By Design. Je laureátom ceny ViaBona. 

Harriet Hala

Harriet Hala je vizionárka a módna návrhárka pôvodom z Ugandy, matka štyroch detí a výrazný hlas v módnom priemysle. S vynikajúcim vzdelaním z Keni a Americkej vysokej školy aplikovaných umení v Londýne založila vlastnú značku KAHUZU.

Ako kreatívna riaditeľka a organizátorka vynikajúcich módnych podujatí založila prestížne ocenenie Cross Roads Fashion Student Award. Harriet tiež kurátovala inovatívnu samostatnú výstavu, ktorá zjednotila medzinárodných návrhárov a modelov na počesť členstva Maďarska v EÚ.

Je tiež zakladateľkou uznávaného magazínu Fabl’style, oceného za Najlepšiu luxusnú módu a životný štýl v Rakúsku a Creative Catalyst Award 2023 od EU Business News.

Fabl’style je globálna publikácia s výrazným zameraním na módu, umenie, krásu a životný štýl a s misiou spojiť tvorcov s trhom.

Marika Majorová

Marika Majorová svoje skúsenosti z reklamy a marketingu využíva pri spolupráci so slovenskými tvorcami z oblasti dizajnu, módy, umenia a lifestyle na budovaní ich značiek a komunikácie. Spoluzakladateľka značiek Kapsula pop up studio a kid. detský shop up. Rada prepája ľudí a projekty, hľadá krásu, fotí, píše a publikuje ako @tonbo_diary Mama Mie #dievcatkosruzovymhalo

Juraj Straka

Textilný a povrchový dizajnér Juraj Straka

vyštudoval odbor “Modelovanie a tvarovanie odevov” na Súkromnej škole umeleckého priemyslu Bohumila Baču v Bratislave pod vedením Michaely Klimanovej Trizuliakovej  a následne textilný dizajn na VŠVU (Vysokej škole výtvarných umení) v Bratislave.

Ešte počas štúdií sa zúčastnil na medzinárodnej súťaži textilného dizajnu v Lyone vo Francúzsku, kde sa mu naskytla príležitosť stáže v jednej z najprestížnejších firiem vyrábajúcich luxusné hodvábne látky vo Francúzsku – Bucol Holding Textile Hermès.

Z trojmesačnej stáže sa nakoniec stalo 7-ročné pôsobenie na poste hlavného dizajnéra tlačených látok. Po Lyone nasledovali tri roky v Paríži ako hlavný návrhár látok a výšiviek pre Haute couture módny dom Schiaparelli a neskôr 4-ročné pôsobenie ako hlavný návrhár látok pre belgického dizajnéra Dries Van Notena v Antverpách v Belgicku.

V roku 2020 založil vlastnú firmu – Textile Studio JS, ktorá sídli v Antverpách a v súčasnosti navrhuje dezény pre módne značky na celom svete a stále častejšie sa vracia pracovne domov na Slovensko vďaka spoluprácam s lokálnymi slovenskými a českými dizajnérmi ako  Marcel Holubec, Nehera, Lenka Sršňová, Freier, Tikoky, Zoltán Tóth, Petra Kubíková, Jakub Matiašovič, Zuzana Kubíčková, Katerina Geislerová, Mandach a další.

V 2023 učil na Vysokej škole výtvarných umení ako hosťujúci pedagóg workshop “Textilný dizajn v praxi”, ktorý v súčasnosti prebieha na Umprum v Prahe.

Zdenko Gáfrik

Zdenko Gáfrik je novinár, editor a módny publicista. Po skončení vysokej školy nastúpil do týždenníka Markíza, od apríla 2005 pracuje na webe Pravda.sk, kde začínal a dodnes pôsobí v sekcii Koktail. K nej sa neskôr pridala aj sekcia Žena, v ktorej uplatňuje svoje nadšenie a rozhľad o dianí vo svete módy, ale aj umenia, krásy a lifestylu ako takého. Momentálne pripravuje aj diskusnú reláciu Ide o nás so zameraním na medziľudské vzťahy v rozličných podobách aj fenomény súčasnej doby, ktoré nás obklopujú a ktorými žijeme. Pravidelne informuje o lifestyle a šoubiznise aj na obrazovke TA3.

Doc. Mgr.art Mária Štraneková ArtD

Doc. Mgr.art Mária Štraneková ArtD. je odevná dizajnérka, vysokoškolský pedagóg a lektor na Univerzite Tomáša Bati v Zlíne. Získala viacero významných ocenení, je tiež držiteľkou titulu Národná Cena za dizajn z roku 2021 v kategórií Móda a životný štýl.

Doc., Mgr. art. Barbora Peuch ArtD

Dizajnérka Doc., Mgr. art. Barbora Peuch ArtD. študovala na Vysokej škole výtvarných umení, kde v roku 2007 ukončila magisterský stupeň, v roku 2016 získala titul doktor umenia a v roku 2021 titul docentky. Počas štúdia absolvovala stáž na University  of Lapland, fakulta: Art and Design vo Fínsku. Po skončení štúdia pracovala na pozícii odevnej dizajnérky v odevnom priemysle a potom ako pedagóg na Súkromnej strednej umeleckej škole dizajnu v odbore Odevného dizajnu. V súčasnosti pôsobí na Vysokej škole výtvarných umení na pozícii vedúcej Prípravného ateliéru odevného dizajnu. Jej tvorba zahŕňa odevný a textilný dizajn ako aj divadelný kostým. Svoju tvorbu prezentovala doma aj v zahraničí na módnych prehliadkach, odevných a textilných výstavách, divadelných hrách. Vo svojej tvorbe sa zameriava na udržateľnú módu. Okrem odevnej a textilnej tvorby sa venuje aj publikáciám a prednáškam zameraným na problematiku odevného priemyslu a Slow/Fast Fashion.

Milada Halová

Milada Halová má viac ako 20 ročné skúsenosti z oblasti marketingu, brand stratégie a filantropie. V roku 2013 začala viesť oddelenie komunikácie značky Tatra banka a aktuálne zastáva pozíciu riaditeľky odboru Brand managementu značiek Tatra banka a Raiffeisen banka.

15 rokov je riaditeľkou projektu Ceny Nadácie Tatra banky za umenie, jedného z najvýznamnejších projektov podpory umenia a dizajnu na Slovensku.

Od roku 2013 pôsobí v správnej rade Nadácie Tatra banky a je tiež členkou prezídia OZ Ľudia z marketingu.

Vo voľnom čase je najmä mamou 3 detí a spoluzakladateľka značky KID., festivalu dizajnu pre deti.