Medzi ocenenými NCD je aj víťazka súťaže Best Fashion Talent

Národná cena za dizajn 2023 vyhlásila na slávnostnom galavečeri 9. októbra ocenené diela a oslávila inováciu a kreativitu v produktovom dizajne. Medzi ocenenými je aj víťazka súťaže Best Fashion Talent Maťa Ďurikovič.

Ocenenie v kategórii Móda & Módne doplnky získala Maťa Ďurikovič.

Kolekcia Pink Matrix, mladej dizajnérky Mati Ďurikovič, ktorá tvorí pod značkou MADbyMAD, je výsledkom jej dlhoročného experimentovania s bioplastickým materiálom. V rámci experimentu sa jej úspešne podarilo vyvinúť  „zero waste“ materiál, ktorý nadobúda formu transparentnej „koženej látky“. Výsledkom je kolekcia „kryštálových odevov“, ktoré si možno uvariť doma, sú aj jedlé a plne kompostovateľné v záhrade, kde po dožití vyživujú rastliny. „Cook it! Wear it! Eat it! Vitalise plants with it!“, je motto, ktorým sa Maťa riadi. Modely sú ručne vyrábané až do posledného detailu v štýle haute couture s poetickou, divokou punkovou atmosférou. Outfity z bioplastu dopĺňala upcyklovaná vlna a zvyšky látok, ktoré boli uháčkované do organických plesových šiat nového veku. 

"Slovak Fashion Council je hrdý na Maťu Ďurikovič a ocenenie v NCD považujem za utvrdenie sa v správnom rozhodnutí odbornej poroty na Best Fashion Talent. Osobnosti slovenského odevného dizajnu ako je Maťa, je nevyhnutné vyzdvihovať a oceňovať. Budujeme tak dobré meno slovenskej módy a Maťa aj ponúka riešenia pre nefunkčný módny priemysel," uviedla Zuzana Bobiková, riaditeľka Slovak Fashion Councilu. 

Porota Mati udelila aj ocenenie pre osobnosť dizajnu -Nový zjav. Na slovenskej dizajnérskej scéne je to presné pomenovanie pre tvorbu dizajnérky Mati Ďurikovič. Porota udelila autorke ocenenie Nový zjav za experimentovanie, inovatívne a zero waste prístupy pretavené do nespútanej kreativity. 

Cena pre osobnosti dizajnu – Etablovaný dizajnér 

Dizajn nie je o behu na krátke trate. Dizajn je náročná a dlhá cesta.  Porota navrhla Cenu Etablovaný dizajnér udeliť v jubilejnom ročníku textilnému dizajnérovi Jurajovi Strakovi, ktorého profesijná cesta a úspechy sú nespochybniteľné doma, aj v zahraničí.