Projekty Slovak Fashion Council za rok 2023

Prinášame vám sumár projektov, ktoré sme organizovali alebo sa ich zúčastnili v roku 2023. Vďaka nim šírime povedomie nielen o slovenskej lokálnej móde, ale aj rozširujeme vzájomnú zahraničnú spoluprácu.

London Fashion Week s Matou Durikovic 

Mata Durikovic, víťazka ocenenia Best Fashion Talent 2022, ktoré organizujeme v spolupríci s Fashion Live!, predstavila počas London Fashion Week 2023 svoju kolekciu Pink Matrix vyrobenú z bioplastických materiálov. V októbri Mata získala aj ocenenie Národná cena za dizajn v kategórii Móda & Módne doplnky a zároveň porota Mati udelila aj ocenenie pre osobnosť dizajnu - Nový zjav.

Materiálový workshop

Materiály budúcnosti alebo Biomaterials in Fashion bola téma workshopu, ktorý Slovak Fashion Council vo februári organizoval na pôde @modspeparisce v spolupráci s Vlastou Kubušovou z @crafting_plastics. Účastníci workshopu sa počas dňa naučili viac o možnostiach biodegradovateľných materiálov a v praktickej časti si vyskúšali aj prácu s nimi. Pracovalo sa s materiálmi ako malai, peelsphere, bananatex a nuatan, ktoré svojim prírodným pôvodom a rozložiteľnosťou prinášajú možnosti na podporu konceptov cirkularity a udržateľnosti v módnom priemysle. Na workshope účastníkov sprevádzali Vlasta Kubušová a Sophia Guggenberger. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

European Fashion Alliance

Ako jeden zo zakladajúcich členov European Fashion Alliance sa tešíme z príležitostí zapájať sa do medzinárodných aktivít v oblasti módy, ako aj z možnosti vzájomne zdieľať skúsenosti v rámci európskych krajín. Naša generálna riaditeľka, Zuzana Bobiková, vystúpila na Global Fashion Summite, ktorý sa uskutočnil 27. a 28. júna v Kodani. SFC sa zúčastnil aj Round Table v Bruseli, kde s členmi európskeho parlamentu komunikovali otázky udžateľnosti v textilnom priemysle.

 

BFT - Porota a FL! Finale

V júni sa na Vysokej škole výtvarných umení v Atelieri 343 (odevný dizajn) uskutočnilo zasadnutie odbornej poroty Best Fashion Talent. Spomedzi 7 finalistov porota vybrala troch, Zuzana Vrábeľová, Jane Vaterková a Karin Elízová, ktoré predstavili svoje kolekcie na catwalk show v októbri počas Fashion LIVE! v Slovenskej národnej galérii. Víťazkou sa stala Zuzana Vrábeľová.

Letná akadémia módy

Témou 9. ročníka Letnej akadémie módy bola Odolnosť, ktorú sme opäť pripravovali v spolupráci so Slovenským národným divadlom. Tridsaťdeväť dievčat pracovalo v troch tímoch na svojej kolekcii. Podtémy definovali naše tri dizajnérky Zlatica Hubjertová, Mata Durikovic a Zuzana Trtolová, ktoré jednotlivé skupiny viedli. Farebná paleta bola v sivých odtieňoch.

Fashion Map Weekend 2023

V dňoch 20. a 21. októbra Slovak Fashion Council predstavil pestrú paletu aktivít, kde ste mali možnosť stretnúť sa s lokálnymi značkami a dizajnérmi, diskutovať s renomovanými návrhármi a odborníkmi z oblasti módy a dizajnu, zúčastniť sa praktických workshopov zameraných na tvorbu kapsulového šatníka a hľadanie kvalitných vintage kúskov či objavovať tajomstvá starostlivosti o odev a doplnky. 

 

Performance s BFT finalistami

Počas podujatia Fashion Map Weekend sme návštevníkov Primaciálneho námestia prekvapili predstavením Best Fashion Talent Performance. Počas tanečného vystúpenia sa nám podarilo spojiť niekoľko umeleckých smerov. 
Modely semifinalistiek Best Fashion Talent 2023 odprezentovali tanečníci @noirdc, ktorí predviedli choreografiu @malena_mal_ pod taktovkou @nela_kleinert. O audiovizuál k performance sa opäť postarali @d.crycheek a @samo.hromec a o makeup a vlasy tanečníkov sa postaralo @studio22academy pod vedením @janaolsinska.

Open Studios 

Fashion Map z našej dielne má za cieľ združovať slovenských dizajnérov a concept stores a priniesť tak komplexný prehľad predajných miest, showroomov, ateliérov, ale aj online obchodov v Bratislave, ale aj iných mestách na Slovensku. Počas podujatia Fashion Map Weekend sme predstavili koncept "Fashion Map Corner," kde sme priniesli kurátorovaný výber lokálneho dizajnu so zameraním na základné, minimalistické a nadčasové oblečenie.

V súvislosti s Fashion Map sme pre vás pripravili aj Open Studios, kde sme nadviazali na minuloročný koncept “Úloha koncept stores a ateliérov v meste” a postupne sme vám bližšie predstavili vybraných dizajnérov, predajne a ľudí, ktorí za nimi stoja. Videá si môžete pozrieť na našom youtube kanáli.