Odborná porota vybrala 3 finalistky ocenenia Best Fashion Talent 2023

Vo štvrtok 22. júna sa na Vysokej škole výtvarných umení v Ateliéri 343 (odevný dizajn) uskutočnilo zasadnutie poroty Best Fashion Talent, ktorú spoločne vyhlasujú organizácia Slovak Fashion Council a módne podujatie Fashion LIVE!

Po dôkladnom hodnotení vybrala porota, zložená z profesionálov, pedagógov a zástupcov médií, 3 finalistky, ktoré budú mať tú česť predstaviť svoje kolekcie na prehliadke počas Fashion LIVE! v Slovenskej národnej galérii v dňoch 13. - 15. októbra 2023. Vybrané dizajnérky sú Zuzana Vrábeľová, Jane Vaterková a Karin Elízová.

 

Porota hodnotila rôzne kritériá vrátane umeleckej výpovede a úrovne spracovania dizajnu, odlíšiteľnosti a zrozumiteľnosti tvorby, sily motivácie a predpokladov pre úspech na trhu a zapracovania princípov udržateľnosti v práci dizajnéra.

 

„Dôkladné zostavenie odbornej poroty, ktorá mala možnosť spoznať prácu 7 semifinalistiek bolo kľúčové pre priebeh, ale aj pre celkový výsledok zasadnutia. Pohľady profesionálov z rôznych oblastí prispeli naozaj k zodpovednej analýze prezentovaných kolekcií v zmysle hodnotiacich kritérií. Práve vďaka pozornému a rôznorodému vnímaniu porotcov bolo možné určiť najsilnejšie prvky prezentácií a definovať ich potenciál,” uviedla Zuzana Bobiková, riaditeľka Slovak Fashion Council.

Dizajnérka s výrazným dôrazom na geometriu, línie a odtiene jednej farby Jane Vaterková, zameriava svoju prácu na textilnú a odevnú tvorbu. Textil vníma ako umelecké dielo. Svojím remeselným spracovaním a výberom kvalitných materiálov sa snaží dosiahnuť vysokú úroveň realizácií. Vytvára variabilné predmety, ktoré možno kombinovať a prispôsobovať prostrediu a nálade užívateľa. Jej dizajn odráža estetiku, technologické riešenia a viacúčelovú funkciu predmetov. Jane Vaterková sa snaží inšpirovať svojou rodnou Oravou, kde sa textílie objavujú v nečakaných priestoroch v rámci dekorácií a funkčnosti.

Zuzana Vrábeľová je dizajnérka pôvodom zo Starej Haliče, momentálne žijúca v Dánsku, kde úspešne ukončila bakalárske štúdium módnej tvorby. Jej práca je inšpirovaná konvenčnými materiálmi, a preto sa postupne profiluje ako textilná/knitwear dizajnér. Dominantnou témou jej tvorby je ženskosť, prezentovaná bez sexuálneho a idealizovaného ladenia. Pracuje a hľadá krásu v tom, čo je podľa aspektov spoločnosti považované za škaredé a nevyhovujúce. Zuzana sa nebojácne púšťa do veľmi osobných a možno kontroverzných tém, aby podnietila dialóg. Jej projekt "Shrines/Svätyne" je alegorický príbeh skupiny post-ľudí, ktorí v chladnom, brutálnom a zničenom svete hľadajú niečo, čo možno nikdy nenájdu. Vrábeľová plánuje pokračovať vo vzdelávaní ako knitwear dizajnérka a zároveň sa chce venovať textilnému umeniu. Jej veľkým a dlhodobým cieľom je založiť vlastnú modernú knitwear značku.

Karin Elízová je mladá dizajnérka, ktorá nedávno získala bakalársky titul na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Okrem školy sa aktívne zapájala do návrhov kolekcií pre rôzne značky, vrátane Drobne, Nosene a Romade, ktorá podporuje znevýhodnené ženy. Jej kolekcia je inšpirovaná ľudovým odevom a používa vlnu a hodváb. Snažila sa vytvoriť čisto slovenský produkt od vlny až po hotové oblečenie, s dôrazom na lokálnu výrobu. Vlna pochádza z plemenných oviec Jacob chovaných na farme v Kalnej nad Hronom a je ručne spracovaná v miestnej vlnárskej manufaktúre. Každý kúsok je unikátny s detailmi a textúrou vytvorenými pomocou tradičnej techniky mokrého plstenia. Kolekcia nie je len o móde, ale o hodnotách, spolupráci s miestnymi komunitami a podpore tradícií. Každý kúsok nesie jedinečnosť a predstavuje investíciu do autenticity a kvality.

Účasť v súťaži Best Fashion Talent je pre Karin dôležitá, pretože vidí v nej výnimočnú príležitosť pre mladých dizajnérov prezentovať svoj talent a vízie. Očakáva, že získa nové príležitosti, kontakty a možnosti rastu v oblasti odevného dizajnu. Súťaž jej tiež pomôže získať cenné skúsenosti a posunúť ju bližšie k dosiahnutiu jej cieľov v módnom priemysle.

V zložení poroty sa stretli osobnosti, ktoré svojím hodnotením a expertízou prispeli k výberu finalistov a celkovej atmosfére súťaže. Medzi členmi poroty boli vedúca Ateliéru odevnej tvorby na Vysokej škole výtvarných umení Júlia Sabová, konzultantka a fotografka Marika Beňadik Majorová, kurátorka Slovenského centra dizajnu Mária Štvrtecká. Kďalším členom poroty patrili, módna návrhárka a šéfredaktorka fablstyle.com Harriet Halla z Viedne, módny redaktor Vogue CS Jan Boublík, dizajnérka a víťazka BFT 2022 Mata Durikovic, ktorá aktuálne pôsobí v módnom dome Chanel, PR manažérka a moderátorka Babsy Jagušák, módna redaktorka Diva.sk Jana Matúšová, kreatívny konzultant Rasťo Holubec a brand manažérka Nadácie Tatra banky a strategického sponzoringu Eva Šinková.

Organizátori podujatia na záver všetkým poďakovali za záujem o ďalší ročník súťaže Best Fashion Talent. U poroty ocenili najmä profesionálny pohľad a investovaný čas a energiu do budúcej generácie odevných módnych tvorcov. Porota zložená z odborníkov z módneho segmentu a profesionálov z médií, marketingu a biznisu dokáže začínajúcim tvorcom  ponúknuť výnimočne vzácnu spätnú väzbu nie len na ich na tvorbu, ale tiež ich dokáže nasmerovať k biznisovému úspechu na trhu.

 

  “Vyhľadávanie, objavovanie a zviditeľňovanie slovenských odevných dizajnérov má zmysel. Dokážeme tak vyzdvihnúť rastúci kreatívny potenciál u nás, dať mu priestor a priblížiť prácu našich autorov širokej verejnosti. Podporujeme tak znalosť a povedomie o rastúcom segmente tvorivých profesionálov s možnosťami tvoriť udržateľnú lokálnu módu pre náš trh. Posilňujeme tak prechod k novým modelom v tomto odvetví a je skvelé, že aj na Slovensku k tomu dokážeme prispievať,” dodáva Zuzana Bobiková na záver.

 

Projekt finančne podporila Nadácia Tatra banka. Ďakujeme! 

Text: Andrea Gregorová

Fotky: Jarka Črepová