London Fashion Week: Mata Durikovic ukázala, ako spraviť udržateľnosť príťažlivou

Slovenská dizajnérka Mata Durikovic predstavila počas London Fashion Week svoju kolekciu Pink Matrix vyrobenú z bioplastických materiálov. Ukázala, že aj luxus vie byť udržateľný a jedlé oblečenie môže robiť udržateľnosť príťažlivou.

Pod značkou MADbyMAD tvorí biodegradovateľné a bezodpadové odevy, ktoré sa dajú kompostovať, či dokonca jesť. Je laureátkou ocenenia Best Fashion Talent 2022, ktoré udeľuje Slovak Fashion Council a módne podujatie Fashion LIVE! Mata Durikovic aktuálne žije a pôsobí v Paríži, kde získala prestížnu stáž v módnom dome Chanel.

Mata  predviedla publiku svoj ružový matrix v populárnej  londýnskej štvrti Shoreditch na podujatí Fashion Scout, ktoré je súčasťou London Fashion Week. Umelecká štvrť známa svojou street art vibrujúcou mladou atmosférou poskytla perfektné kulisy pre fantastické predstavenie, kedy mohli prítomní hostia v hľadisku ochutnať kúsky “látky” odstrihnuté zo šiat modelky. Veľká časť jej dizajnu totiž využíva bioplastický materiál, ktorý sa dá vyrobiť v domácich podmienkach. “Moja tvorba je založená na technike ‘‘Material driven design‘‘, pri ktorej sa najprv inšpirujem materiálom a experimentom s ním. Od toho potom rozvíjam tvar a funkciu dizajnu. Najviac sa momentálne zaoberám biomateriálmi a to bioplastom, ktorý sa mi podarilo pretvoriť do konzistencie koženej látky. Rovnako sa dá využiť ako avantgardná náhrada výšivky.” Túto bioplastickú látku je možné nie len vyšiť alebo potlačiť 3D UV tlačou, ale aj zjesť.

Modely, ručne vyrábané až do posledného detailu v štýle haute couture s poetickou, divokou punkovou atmosférou vyvolali v Londýne záujem a rozruch. Modely, ktorými chce Mata oživiť svoj detský svet, stelesňovali postavy z rôznych galaxií, kde každý outfit predstavuje konkrétny charatker z danej galaxie. Skladá sa z troch galaxií ‘‘Crystal galaxy‘‘, ‘‘Flower crystal galaxy‘‘ a ‘‘Strawberry crystal galaxy‘‘.  

Spomienky z detstva sa počas show vynárali aj v podobe jemného kontrastného pastelového príbehu s neónovými akcentami. “Farba bola určite dôležitá v mojom osobnom rozvoji ako dizajnéra. Formovala to, čím sa inšpirujem a aké sú moje osobné preferencie.” Outfity z bioplastu dopĺňala upcyklovaná vlna a zvyšky látok, ktoré boli uháčkované do organických plesových šiat nového veku. Pri bližšom pohľade zreteľne vidieť pozornosť venovanú detailom a zložitému spracovaniu.

Celú kolekciu dotvárali šperky dizajnérky Martiny Kocianovej vytvorené predovšetkým zo striebra a kameňov, ako sú syntetické rubíny, topásy, opály, doplnené barokovými perlami. 

Kolekcia vyrobená z minimálnym dopadom na životné prostredie sa tak zmenila z jednoduchého umeleckého vyjadrenia na poslanie ukázať, že luxus môže byť aj udržateľný. Nebolo pochýb o tom, že extravagancia pôsobiaca ako z inej galaxie, pozdvihla náladu všetkých prítomných. Diváci z radov médií a ľudí z módneho priemyslu hodnotili šou ako niečo nové, čo doposiaľ nevideli. 

 

„Od školy som mala cieľ dostať sa na London Fashion Week, nevedela som však nájsť ten spôsob. Prvá príležitosť prišla,  keď som začala tvoriť a až vďaka podpore Slovak Fashion Council sa mi to podarilo. Neznamená to ale, že som dosiahla svoju vytúženú métu. Práve naopak, vnímam to ako začiatok cesty,“ hodnotí svoju účasť na prestížnom podujatí Mata Durikovic.

 

Zatiaľ čo sa Mata momentálne zameriava na budovanie svojho mena, bude naďalej pokračovať v hľadaní spôsobov, ako urobiť svoje zložité kúsky nositeľnejšími. Pracuje aj na finalizácii svojho prvého produktu, aby ho mohla čoskoro uviesť na svojom e-shope. Absolventka londýnskej Saint Martins chce, aby jej zákazníci oslavovali individualitu a nebáli sa vyniknúť. 

 

Prezentácia v Londýne je vyvrcholením intenzívnych príprav a systematickej práce neziskovej organizácie Slovak Fashion Council, pod vedením Zuzany Bobikovej: „Profesionálny módny dizajn od Maty Durikovic priniesol do Londýna emócie, vášeň a lásku ku kráse, ale okrem toho ukázal veľkú náročnosť vzhľadom k vytrvalosti, nadčasovosti a tempu, ktoré si vyžaduje. Na našich projektoch v Londýne pravidelne vidíme zmysluplnosť našej práce, pretože ukazuje mladým dizajnérom komplexnosť a celé spektrum módneho ekosystému. Účasť na týchto podujatiach ďalej umožňuje rozvíjať potenciál dizajnérov a prinášať im významné príležitosti pre ďalšie uplatnenie v ich kariére.“

Text: Andrea Gregorová

Foto: Jarka Črepová